Skąd wziął się króliczek wielkanocny?

30.03.2018
Autor: WMC

Warsaw Medical Center składa najserdeczniejsze życzenia świąteczne, tym wszystkim osobom, które szczęśliwie nie mają powodu, aby intensywnie zajmować się zdrowiem swoim i swoich bliskich. Przede wszystkim jednak ciepło myślimy o osobach, z którymi spotykaliśmy się i spotykamy się, po to aby wspólnie zadbać o dar dla każdego człowieka najcenniejszy.

Przy okazji życzeń Wielkanocnych powstaje zazwyczaj w wyobraźni obraz złożony z: baranka, pisanek, bazi i króliczka.

Faktem jest, że króliczek zdominował kartki z napisem „Wesołych Świąt Wielkanocnych”. Jest miły, nieco bezradny. Jaką rolę pełni w świątecznych przekazach?

Oczywiście taką jaką mu nadamy. Ciekawe, że nasi przodkowie osadzili go po stronie zła. To zając, później królik - kojarzyć miał się z tym co w życiu doczesnym jest przeciwwagą sacrum.

W średniowieczu zwierzak był symbolem płodności, ale w wymiarze dość odległym od duchowości i tajemnicy poczęcia. Bardziej chodziło o witalność, ocierającą się o zbereźność.

Korzenie symboliki zająca sięgają zdecydowanie dalej w przeszłość. W starożytnym Egipcie Ozyrys, bóg zmartwychwstały przedstawiany był z głową zająca. Podobnie prezentowano anglosaską boginię wiosny Ēostre.

W czasach nam współczesnych wzniosłych konotacji króliczkom nie przysporzył Hugh Hefner i jego Playboy, chociaż kobiety przyozdobione uszkami i kitkami były obiektem pożądania dużej części męskiej społeczności.

Może zatem właściwsze będzie przypomnienie, że króliczka w świecie medycyny wiążemy z eksperymentami naukowymi.

Takimi królikami dobrowolnie stali się np. Elsie Widdowson i Robert McCance, którzy opracowali dietę, pozwalającą Brytyjczykom przetrwać w zdrowiu trudne czasy II Wojny Światowej.

Tygodniowy jadłospis był zupełnie nieświąteczny. Jedno jajko, 450 g mięsa lub ryby, 170 g owoców, 140 g cukru, 110 g sera, 110 g tłuszczu i ciemnego pieczywa oraz pół szklanki mleka dziennie. Dietę ratowały w nieco większej ilości warzywa.

Do dzisiaj  zestaw ten uważany jest za najzdrowszą angielską dietę, pozwalającą na duży wysiłek fizyczny. Jej twórcy, chcąc przekonać się o dobrych właściwościach jadłospisu, maszerowali intensywnie, przemierzając każdego dnia po 40 – 60 km.

Wybór eksperymentatorów nie jest przypadkowy. WMC zaleca w czas świąteczny dużą liczbę długich spacerów i roztropność w konsumowaniu przepysznych potraw.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę