Nerka w oparach tytoniowego dymu

06.08.2019
Autor: WMC

Palacz jest największym wrogiem swojego zdrowia. W dużym niebezpieczeństwie znajdują się jego płuca, a co z nerkami?

Palacze wrogiem nie tylko płuc foto pixabay

W tym względzie medycyna nie ma dla osób uzależnionych od tytoniu pocieszających informacji. Palenie tytoniu w sposób oczywisty obciąża nerki. Leczenie nefrologiczne palacza naznaczone jest drastycznie obniżoną efektywnością. Od lat lekarze starają się to uzmysławiać pacjentom uzależnionym od tytoniu. Uzmysławiają ale i pomagają. Jest o co walczyć. Istnieje precyzyjny plan działania, wdrożenie którego przynieść może palaczom sukces w walce z nałogiem.

Medycyna i pod tym względem poczyniła znaczne postępy. Problem w tym, że wiele osób nie traktuje nałogu jako choroby a jako przypadłość, z którą można sobie poradzić we własnym zakresie. Jeśli już szukamy wsparcia, to orientujemy się na zalecenia, porady i wskazania zamieszczane w internecie przez osoby z reguły nie mające żadnego przygotowania medycznego. To nie może przynieść dobrych rezultatów.  

Wychodzenie z nałogu jest procesem złożonym, w którym równie ważną rolę odgrywa farmakologia co psychologia. W pierwszej kolejności z nałogowcem należy przeprowadzić rozmowę motywującą, ustalić co i w jakich sytuacjach ciągnie palacza do papierosów. Należy wspólnie z pacjentem określić co jest dla niego ważne w życiu. To chory powinien samodzielnie wypracować hierarchię wartości. Nie chodzi o to, żeby kogoś przestraszyć, stawiać go pod ścianą żądając konkretnych działań. Taki scenariusz nie kończy się zazwyczaj happy endem.

Współczesna medycyna wspiera uzależnionych od nikotyny skutecznymi środkami farmakologicznymi. Problem w tym, że tylko lekarze z dużym doświadczeniem potrafią taką pomoc efektywnie wykorzystać. Metodyczna aplikacja środków daje w optymalnych warunkach co najmniej 80 proc. gwarancję sukcesu, przynajmniej na początkowym etapie leczenia. Zaprzestanie palenia jest pierwszym krokiem, bo utrzymanie nikotynowej abstynencji jest zdecydowanie trudniejszym problemem. Z tego też powodu kuracja odwykowa musi być utrzymana nawet wówczas, gdy palacz już nie sięga nerwowo po papierosa. Osobę uzależnioną od tytoniu, nawet gdy już rzuciła nałóg – trzeba traktować tak jak trzeźwego alkoholika. Zagrożenia powrotem do palenia nie można nigdy wykluczyć.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę