Zabiegi operacyjne

Pacjentów zgłaszając się do nas na zaplanowany zabieg operacyjny prosimy o zabranie ze sobą następujących aktualnych badań:

  • Oznaczenie grupy krwi,
  • Morfologię,
  • Jonogram (na, k),
  • Mocznik,
  • Kreatynina,
  • Układ krzepnięcia (aptt, pt),
  • EKG (w przypadku pacjentów powyżej 40 roku życia oraz osób cierpiących na nadciśnienie),
  • Badanie pulsoksymetryczne – istnieje możliwość wykonania tego badania w WMC w ramach NFZ lub apneagraph (badanie to zawsze poprzedzone jest wizytą przygotowawczą),
  • Tomografia komputerowa zatok obocznych nosa na kliszy (do operacji laryngologicznych).

Przed samym zabiegiem chirurgicznym prosimy o to, aby:
Pacjent był na czczo (oznacza to, że pacjent nie może jeść, pić, żuć gumy, ani palić papierosów przez sześć godzin przed zabiegiem), pacjent przyjmujący leki stale musi je połknąć popijając dwoma łykami wody (np. leki nadciśnienie, nasercowe, na cukrzycę itp.), pacjent chory na cukrzycę proszony jest przed zabiegiem o kontakt telefoniczny z lekarzem prowadzącym, jeżeli pacjent ma aktualne RTG lub jakiekolwiek ostatnie badania. Dokonanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – minimum dwa (zarówno dorośli jak i dzieci).

Pacjenci przed zabiegiem proszeni są o podpisanie świadomej zgody na zabieg operacyjny i znieczulenie, a także są proszeni o wskazanie osób do kontaktu. Zaleca się, aby każdy z pacjentów posiadał ze sobą własną piżamę, szlafrok i kapcie oraz środki toaletowe i higieniczne.

Ochrona prywatności

Przetwarzanie danych osobowych pacjentów:

Dane osobowe zawarte w formularzach jak również inne dane osobowe pacjentów zbierane przez Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne za pośrednictwem ankiet i dokumentów wdrożonych w Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne przetwarza w sposób zgodny z zakresem udzielonego przez użytkownika zezwolenia oraz wymogami prawa polskiego, w szczególności w zgodzie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.). Zbiór zgromadzonych danych osobowych użytkowników traktowany jest jako wydzielona baza danych, przechowywana na serwerze Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne w specjalnej strefie bezpieczeństwa zapewniającej właściwą ochronę. Pełen dostęp do bazy danych posiada jedynie niewielka liczba uprawnionych pracowników Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne zajmujących się administracją bazy.

Prawo do weryfikacji, modyfikacji i usunięcia danych osobowych: Każdemu użytkownikowi, który wypełnił formularz, czy w inny sposób udostępnił swoje dane osobowe Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne zapewnia się dostęp do dotyczących go danych w celu ich weryfikacji, modyfikacji lub usunięcia ze zbioru.

Zakres udostępniania informacji o pacjencie: Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne nie przekazuje, nie sprzedaje i nie użycza zgromadzonych danych osobowych pacjentów innym osobom lub instytucjom, chyba że dzieje się to po uzyskaniu wyraźnej zgody lub na życzenie użytkownika, lub też na żądanie uprawnionych organów państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań, lub też w ramach prowadzonych badań przesiewowych.

Mediraty

Przygotowanie do rektoskopii

Pacjenci przygotowujący się do zabiegu rektoskopii proszeni są o stosowanie się do poniższych zaleceń:

W celu przygotowania się do badania należy kupić w aptece dwa opakowania preparatu Enema (doodbytnicza wlewka fosforanowa). W przeddzień badania w godzinach wieczornych wprowadzić 120-150 ml preparatu doodbytniczo. Powtórną wlewkę należy wykonać na 2-3 godziny przed planowanym badaniem endoskopowym. W dniu badania można spożywać wyłącznie płyny. Przez 3 dni przed badaniem należy utrzymywać dietę bez czarnej kawy, jagód, buraków i innych pokarmów mocno barwiących stolec.

Przygotowanie do badań USG

Pacjenci przygotowujący się do badania USG proszeni są o stosowanie się do poniższych zaleceń:

Badanie pęcherza – na badanie USG układu moczowego należy zgłosić się z pełnym pęcherzem. Na 1-2 godziny przed badaniem wskazane jest wypicie co najmniej 1 litra wody niegazowanej.

Badanie przezciemiączkowe / Badanie grasicy / Badanie całej jamy brzusznej – w celu prawidłowego wykonania badania starsze dzieci powinny pozostawiać na około 6 h bez jedzenia i picia przed badaniem, zaś niemowlęta około 3 h. W dniu badania pacjenci nie powinni jeść jajek, czekolady, sera żółtego oraz tłustych potraw.

Badanie nerek – w celu prawidłowego wykonania na to badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym.

Badanie nadnerczy – w celu prawidłowego wykonania badania starsze dzieci powinny pozostawiać na około 6 h bez jedzenia.

Badanie tarczycy / Badanie narządów miednicy małej u dziewczynek – w celu prawidłowego wykonania pacjenci proszeni są o zgłoszenie się z wypełnionym pęcherzem.

Badanie węzłów chłonnych szyi / Badani mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego / Badanie stawów biodrowych do 6 miesiąca życia oraz u dzieci starszych na obecność płynu / Badanie jąder / Badanie trzustki – Pacjenci powinni pozostawać przez 6 h bez jedzenia i picia. Na badanie należy zgłosić się z butelką 250-500 ml niegazowanej wody.

Badanie w kierunku pylorostenozy – odbywa się zaraz po karmieniu dziecka.

Badanie ślinianek / Badanie końcowego odcinka jelita cienkiego oraz wyrostka robaczkowego / Badanie na obecność płynu w opłucnej – wymienione badania USG nie wymagają specjalnych przygotowań.

Przygotowanie do kolonoskopii

Pacjenci przygotowujący się do zabiegu kolonoskopii proszeni są o stosowanie się do poniższych zaleceń:

Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku). W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Można spożywać zupy w formie zmiksowanej (zupa krem), kisiel, budyń, serki homogenizowane bez dodatków. Inne napoje można pić w dowolnej ilości. W dniu poprzedzającym badanie, około godziny 15.00, należy przygotować 4 litry roztworu Fortrans (dostępny w aptekach na receptę), rozpuszczając każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5-6 godzin. Od chwili wypicia Fortransu nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość niegazowanej wody mineralnej. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania. Przed zastosowaniem preparatu Fortrans prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu. W dniu badania nie można pić roztworu przeczyszczającego, nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, można natomiast pić wodę do 6 godzin przed badaniem.

Przygotowanie do gastroskopii

Pacjenci przygotowujący się do zabiegu gastroskopii proszeni są o stosowanie się do poniższych zaleceń:

Na 6 godzin przed planowanym wykonaniem badania należy pozostać na czczo i nie przyjmować żadnych płynów. Dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości czystej wody nie późnej niż 2-3 godziny przed badaniem. Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych zalecamy spożyć lekkie śniadanie nie później niż do godziny 9.00 – 10.00 rano. Badanie wykonywane w godzinach rannych powinno odbywać się na czczo. Uwaga! Jeżeli badanie jest planowane w godzinach popołudniowych można przyjąć rano leki nasercowe na nadciśnienie popijając je niewielką ilością wody.